Rewia mody na boiskach – Ligue 1
- Michał Zieliński
- Nov 5, 2014
- 6 min read

Czy chcemy tego, czy nie, piłką nożną wciąż bardziej interesuje się męska część populacji. Podobno wynika to z faktu, że futbol to prymitywna gra 22 facetów biegających za kawałkiem szmaty, a kibicowanie to nic innego, jak demonstrowanie swojej plemiennej przynależności, tak charakterystycznej dla ludów prehistorycznych. Jednak na przestrzeni ostatnich lat piłka zyskuje coraz więcej zwolenniczek (i znawczyń) wśród kobiet. Pojawiły się żeńskie kluby, reprezentacje narodowe, rozgrywki pucharowe. Kobiety zasiadły na trybunach, również tych przeznaczonych dla hardcore fans, zaczęły sędziować mecze, a nawet je komentować. Kobiecą rękę widać również w futbolowym biznesie odzieżowym. Stroje są coraz bardziej wyszukane, pomysłowe i oryginalne. Jako, że mężczyźni częściej są estetycznymi ignorantami, tendencja ta musi mieć swoje kobiece korzenie.
Ten artykuł jest dla jednych i dla drugich, a także dla tych pośrodku. Oddajemy w wasze ręce poradnikowy przegląd strojów piłkarskich, w sam raz dla tych, którzy o piłce nie mają większego pojęcia, ale lubią sobie czasem coś obejrzeć. Oddajemy go w poczuciu misji, by nigdy więcej w waszych domach nie padło pytanie: „w których koszulkach grają nasi?”. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że pod wpływem tej odzieżowej antologii nieco częściej będziecie mogli usłyszeć: „kibicuję drużynie X, bo mają znakomicie dobrany kolor strojów”. Futbolowe uświadamianie, jak każdy kij, ma dwa końce.
Dziś wędrujemy dalej naszym wspaniałym szlakiem wybitnych projektantek i projektantów i udajemy się do kolebki tego co piękne i wyszukane. Dziś wędrujemy do Francji i Ligue 1.
Bastia
Korsykańczycy w swoim pierwszym komplecie strojów postawili na klasykę – koszulki utrzymane są w niebieskim kolorze klubowym. To, co interesujące znajduje się na plecach, bezpośrednio na kołnierzyku – słynna włoska (język korsykański najbliższy jest właśnie językowi włoskiemu) sentencja „Uniti Vinceremo” („Zjednoczeni odniesiemy zwycięstwo”), jak również umieszczona nieco poniżej kołnierzyka Głowa Maura, która jest godłem Korsyki, a znaleźć ją można również w klubowym herbie:

Projektanci strojów korsykańskiej drużyny poszaleli dopiero w przypadku trzeciego kompletu koszulek. Widać tu wyraźną inspirację zeszłorocznymi trykotami Napoli, utrzymanymi w stylistyce „kamuflażowej”. Niejako dodatkowo na koszulce umieszczono akcenty w kolorach SC Bastii, ale mimo to trzeci komplet strojów to doskonała propozycja dla wszystkich chcących spędzić wakacje na survivalu w korsykańskich zaroślach:

Bordeaux
Pierwszy komplet strojów Żyrondystów wyróżnia się niewielkimi znaczkami, umieszczonymi równomiernie, na całej powierzchni z przodu granatowej koszulki. Znaczki te prezentują liść winogrona, który ma symbolizować winnicowe tradycje okolic Bordeaux, jak i całej Akwitanii:

Przy utrzymanym w białej kolorystyce drugim zestawie koszulek projektanci postanowili pójść nieco w nowoczesność, umieszczając w czerwono-niebieskiej stylistyce po obu stronach stroju fragmenty zdjęć trybun ze Stade Chaban-Delmas, na którym swoje mecze rozgrywa Girondins Bordeaux:

Pierwszy komplet klasyczny, drugi nowoczesny, zatem przy trzecim postanowiono pójść w stronę vintage. Stroje mają krój nawiązujący do starych koszulek Żyrondystów sprzed lat, a ponadto zmieniono barwę klubowego herbu na kolor burgund, który każdy szanujący się mężczyzna nazywa czerwonym:

Caen
Normandzki beniaminek Ligue 1 przez ostatnie lata tułał się pomiędzy 2 ligą, a ekstraklasą. Tegoroczne koszulki utrzymane są w czerwono-niebieskich barwach klubowych. Z tyłu strojów, na samej górze umieszczona jest dumna fraza „Normands, soyons conquérants" („Normandowie będą zwycięzcami”), a z przodu koszulki, na samym jej dole można dostrzec logo Normandii, na którym widnieje Mont Saint-Michel, który jest najbardziej znanym zabytkiem regionu, jak również drakkar – łódź wikingów, którzy zasiedlali te obszary przed wiekami. Ponadto nad klubowym herbem znajduje się numeracja bieżącego sezonu (2014-2015):

Évian
Jeśli zawsze chcieliście wyglądać, jak lody na patyku, albo opakowanie od mlecznej czekolady, wybór dla was może być tylko jeden – pierwszy komplet koszulek Évian Thonon Gaillard:

Drużyna z Annecy jednak, poza klasycznymi biało-różowymi strojami, dysponuje również oryginalnym drugim kompletem strojów, na których granatowym kolorze wyróżniają się kształty kryształów – najbardziej znanych bogactw naturalnych regionu Sabaudii. Wzory w sam raz na stylową pidżamę:

Dopiero trzeci komplet strojów dumy alpejskiej Francji wygląda dość standardowo. Biały pas, który biegnie u dołu czerwonych koszulek, nawiązuje do Krzyża Sabaudzkiego, będącego herbem regionu, jak również wiodącym elementem w herbie klubowym:

Guingamp
Pierwszy komplet strojów drużyny z Bretanii to klasyczny czerwony kolor z charakterystycznym czarnym pasem, biegnącym ukośnie. Z tyłu trykotu, na kołnierzu, umieszczono napis „Tous ensemble tojours en avant”, który w bardzo swobodnym tłumaczeniu znaczy „Razem zawsze naprzód”:

Lens
Komplet strojów domowych klubu z północy Francji jest inspirowany modelem koszulek z 1924 roku, gdy Les Sang et Or po raz pierwszy grali w „pasiakach”. Zachowano tradycyjne, żółto-czerwone barwy, a dodatkowo na plecach umieszczono napis „Fier d'être Lensois” („Dumni z bycia Lensois”):

Lyon
Stroje siedmiokrotnego Mistrza Francji wyróżniają się eleganckim krojem. Pierwszy komplet koszulek utrzymany jest w tradycyjnych kolorach Olympique. Wewnątrz tylnej części trykotów widnieje napis „Nous sommes l’Olympique Lyonnais” (Jesteśmy Olympique Lyon”:

Tegoroczne stroje wyjazdowe mają nowoczesny wygląd i barwy niebiesko-białe. Na koszulkach zmodyfikowano kolorystykę klubowego herbu, który prezentuje się również wyłącznie w tych dwóch barwach:

Najbardziej zaskakujący jest jednak trzeci komplet strojów Les Gones, zaprojektowany tak, by sędziowie na meczach z udziałem OL zmuszeni byli zakładać swoje śmieszne, jaskrawe koszulki. Kolor czarny z niewielką ilością białych elementów prezentuje się efektownie, szczególnie, że również herb klubu nie odbiega od tej kolorystyki. Co więcej, koszulki nie posiadają logo sponsora, jako że ten ma podpisany kontrakt wyłącznie na rozgrywki Ligue 1, dlatego wszyscy chcący ujrzeć piłkarzy w tych nietypowych trykotach powinni uważnie śledzić jego potyczki w Pucharze Francji i europejskich rozgrywkach:

Marsylia
Bodaj najoryginalniejszy zestaw strojów w całej Ligue 1 przygotowała na ten sezon Olympique Marsylia. Koszulki domowe okraszone zostały herbem klubu z lat 80-tych i 90-tych:

Komplet strojów wyjazdowych to prawdziwy unikat. Pierwsze skojarzenie, gdy się na niego spogląda: dres treningowy, lub koszulka bawełniana do codziennego użytku, w charakterystycznym, szarym kolorze. Dodatkowo po prawej stronie umieszczono stylową kieszonkę, zaprojektowaną specjalnie na wypadek, gdyby któryś z piłkarzy chciał wręczyć sędziemu czerwoną kartkę:

Jeśli drugi komplet strojów można uznać za oryginalny, to trzeci jest prawdziwą rewolucją. Przez koszulkę przechodzi błękitno-niebieski pas, na którego środku umieszczono Krzyż Św. Jerzego, jednak w nietypowym dla niego, błękitnym kolorze, charakterystycznym dla OM. Całość ma nawiązywać do strojów Sampdorii Genua, z którą kibice Olympique od wielu lat żyją w przyjaźni. Zdarzało się już wcześniej spotykać tzw. szale łączone, czy koszulki kibicowskie, traktujące o przyjaźniach z innymi klubami, ale zgodowy strój będący oficjalną, piłkarską koszulką klubową to absolutna nowość i bardzo ciekawy pomysł, w dodatku wykonany ze smakiem:

Metz
Graoully to potężny, złowrogi smok, który według legendy żył w Metz w III wieku i siał postrach wśród mieszkańców stolicy Lotaryngii. Jest najbardziej znanym symbolem miasta, umieszczanym na pomnikach, czy w krypcie miejscowej Katedry. Graoully widnieje również na herbie klubu piłkarskiego FC Metz, a od tego sezonu znalazł swoje miejsce na koszulkach beniaminka Ligue 1, który podobnie jak smok, ma zamiar siać postrach wśród drużyn rywali:

Montpellier
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas w którym poza obżarstwem i oglądaniem filmów z Kevinem niektórzy przebierają się za Św. Mikołaja, Gwiazdora, Dziadka Mroza, renifera Rudolfa, czy seksowne pomocnice tychże. Jeśli jednak znudziło wam się wcielanie co roku w te same postacie, czas znaleźć nową inspirację. Z pomocą przychodzi producent koszulek klubu piłkarskiego Montpellier, dzięki którym każdy z was może wyglądać jak choinka. W dodatku pomarańczowo-granatowa choinka.
Montpellier, podobnie jak wiele klubów na całym świecie, ma kilku sponsorów. Montpellier, niepodobnie do innych klubów, postanowił umieścić wszystkich na swoich koszulkach. Wyszła z tego taka właśnie koszulkowa choinka, która zdaniem niektórych wygląda również jak trykot z autografami wszystkich piłkarzy, wystawiony na jakąś szczytną aukcję charytatywną.
Moglibyśmy na strojach drużyny z Langwedocji nie zostawić, nomen omen, suchej nitki, ale znajdziemy tu również coś oryginalnego – specjalne logo, zaprojektowane na obchodzone w tym roku 40-lecie klubu:

Nantes
Charakterystyczne, kanarkowe stroje FC Nantes, zawsze cieszyły oko kibiców oglądających mecze ligi francuskiej. W tym sezonie nie jest inaczej, a dodatkowo okraszono je interesującymi elementami. Pierwszy znajduje się na górze tylnej części koszulek – to 8 gwiazd, które mają symbolizować 8 tytułów Mistrza Francji, wywalczonych przez Kanarki. Drugi to laurowy wieniec, data powstania oraz napis „Football Club de Nantes”, które otaczają tradycyjny klubowy herb:

Nicea
Strój domowy OGC nice to tradycyjne czerwono-czarne pasy, a dodatkowo w tym roku z okazji 110-lecia istnienia klubu z Lazurowego Wybrzeża, dodano pod herbem okolicznościowe daty „1904-2014”:

Paris Saint-Germain
Tegoroczne stroje Paryżan celują w prostotę. Nowością jest pierwszy w historii klubu, trzeci komplet strojów, utrzymany w jasnoczerwonej kolorystyce, w stylu koszulek polo, oraz umieszczenie wewnątrz trykotu znanego z Parc des Princes sloganu: „Ici C’est Paris” („Tu jest Paryż”):

Reims
Nie lada gratkę dla fanów Stade de Reims przygotował w tym roku producent ich strojów, firma Hummel. Pierwszy komplet koszulek Rémois nawiązuje swoją stylistyką i kolorystyką do trykotów Reprezentacji Danii na Mundial w Meksyku w 1986 roku, które były bardzo popularne wśród kibiców. Na pierwszym zdjęciu koszulka Reims na sezon 14/15, na drugim koszulka Danii:


Saint-Étienne
Zieloni to najbardziej utytułowany klub w historii Ligue 1 – 10 tytułów mistrzowskich, 3 wicemistrzostwa i 2 razy trzecie miejsce. Do wspaniałego dorobku drużyny nawiązują tegoroczne komplety strojów, na których odwrocie, przy kołnierzyku, zamieszczono popularną wśród kibiców sentencje „La Légende continue” („Legenda trwa dalej”). Koszulki utrzymane są w klasycznych klubowych kolorach, czyli zielonym i białym:

Czubi
sport, piłka nożna, liga francuska
Recent Posts
See AllNajlepsza na świecie, czy może nie najlepsza, nie będziemy nad tym dywagować. Tak, czy inaczej każdego weekendu Premier League przyciąga...
Comentarios